Ethereum Merge ve Vitalik Buterin'in Blok Zincir Vizyonu

Orta Seviye
Ethereum Merge ve Vitalik Buterin'in Blok Zincir Vizyonu

Kripto para topluluğunun uzun zamandır beklediği Ethereum Merge (Ethereum Birleştirmesi), bir erteleme olmazsa 15 Eylül 2022’de gerçekleşiyor. Merge güncellemesi, Beacon Chain ile Ethereum ana ağını birleştirecek. Bunun sonucunda Ethereum, Proof-of-Work (PoW) konsensüs mekanizmasından Proof-of-Stake (PoS) mekanizmasına geçecek. 

Bununla beraber, Merge, Ethereum 2.0 diye bilinen güncelleme sürecinin yalnızca bir parçası. Sanıldığının aksine Ethereum’un yenilenme serüveni Merge ile bitmiyor. Peki Ethereum (ETH) kurucusu Vitalik Buterin’in Merge ve Merge sonrası ETH vizyonu nedir? Gelin birlikte bakalım.

Vitalik Buterin, Ethereum Merge hakkında ne diyor?

Ethereum Merge, uzun zamandır üzerinde çalışılan ve tüm kripto dünyası tarafından merakla beklenen bir güncelleme. Konuyla ilgili Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de 9-10 Ağustos 2022 tarihlerinde Kanada’da düzenlenen bir blok zincir konferansında açıklamalarda bulunmuştu. 

Buterin, burada yaptığı konuşmada ETH ağının PoS mekanizmasına geçişinin yalnızca başlangıç olduğunu vurguladı. Buterin, “Merge, bu epey uzun ve karmaşık yol haritamızda sadece ilk adım,” dedi. Ardından ağdaki işlem ücretlerinin çok yüksek olduğundan, bunun Ethereum’u daha az erişilebilir kıldığından bahsetti ve şu ifadeleri kullandı: "Blok zincirlerin bugün az gelişmiş ülkelerdeki güçsüz insanları güçlendirmesi gereken küresel bir şey olduğunu söylüyoruz ama nasıl daha az uygulanabilir görünmeye başladığını görebilirsiniz. Tekil işlemler insanların tüm günlük kazançları kadar tutabiliyor.” Vitalik Buterin, daha az gelişmiş ülkelerde birçok kişinin kripto para sahibi olduğunu ancak işlem ücretlerinin yüksekliği yüzünden blok zincirleri kullanmadığını vurgulayarak “Gerçekten her şey için merkezi borsalara güvenmeye gerek olmadan blok zincir faaliyetlerine sahip bir dünya istiyorsanız, o zaman blok zincirleri nasıl daha ucuz hale getireceğimizi öğrenmemiz gerekiyor” dedi. 

Buterin’e göre Merge, Ethereum blok zincirinde işlem ücretlerinin ucuzlaması yolunda atılan ilk adım. Ethereum Birleştirmesi’nin ağdaki işlem ücretlerini dikkata değer biçimde ucuzlatmayacağını biliyoruz. Ancak Merge, gelecekteki güncellemelerin önünü açmış görünüyor. Buterin, ilerleyen dönemlerde roll-uplar ya da benzer başka teknolojiler kullanılarak işlem ücretlerinin 0,002 dolar ila 0,05 dolara düşürülebileceğine inanıyor.

Ethereum Merge sonrasında ne olacak?

Buterin, konuşmasında, Merge tamamlandıktan sonra Ethereum Vakfı'nın neye odaklanacağına dair de bir fikir verdi: ölçeklenebilirlik.

Şu an üzerinde çalışılan en önemli geliştirmelerden olan sharding, Ethereum ağının veri saklama kapasitesini artırarak çok daha büyük miktarda veriyi tıkanıklığa yol açmadan işleyebilmesine odaklanıyor. Böylece Ethereum ağının ölçeklenebilirliği artacak; işlem ücretleri düşerken işlemler çok daha hızlı doğrulanacak ve ağ tıkanıklığı sorununun önüne geçilecek.

ETH kurucusu Vitalik Buterin’e göre sharding, bir bloğa sığabilecek veri miktarını “büyük ölçüde artırabilir”. Öyle ki bugün 80 kb olan blok boyutu, gelecekte 16 mb’a kadar çıkabilir.

Sonuç

Ethereum Merge, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in blok zincir vizyonunda çok önemli bir rol oynuyor. Buterin’in tasarladığı gelişmeler, Ethereum blok zincirini daha erişilebilir kılabilir. Ancak bu gelişmelerin yapılabilmesi için önce Merge tamamlanmalı ve ETH ağı daha enerji verimli bir model olan PoS konsensüs mekanizmasına geçmeli. 

Sonuç olarak, Merge ile beraber Ethereum’da köklü değişikliklerin önü açılacak.