Celsius Network ve CEL Token Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Celsius Network ve CEL Token Nedir?

Celsius (CEL), kripto para kullanıcıları için bankacılık ve finansal hizmetleri bir arada sunan bir platformudur. Haziran 2018’de piyasaya çıkan platform, krediler ve cüzdan tarzı ödemeler gibi hizmetlerin yanı sıra kripto para yatırmak için ödüller sunmaktadır. Celsius projesi Mayıs - Haziran döneminde yaşadığı likidite sıkıntısı ve kripto para piyasanın sert düşüşlerinden sonra çekim işlemleri durdurulmuş ve ciddi sıkıntılar yaşamıştır. 

Bu makalemizde Celsius Network projesinden bahsedip CEL tokenı inceleyeceğiz.

Celsius Network Nedir?

Celsius Network projesi, kripto para dünyasında merkezi bir yaklaşım ile bir banka işlevi görmektedir. Celsius Network, Kullanıcıların varlıklarını yatırıp, ek gelir elde edebilecekleri ya da kredi çekebilecekleri bir altyapı sunmaktadır. 

Celsius Kurucuları Kimlerdir?

Celsius, aslen 2017'de Alex Mashinsky ve Daniel Leon tarafından geliştirilmiş bir projedir. 1990'lı yıllarda İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VOIP) ve diğer yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışan Mashinsky, internet geliştirme alanında uzun süredir devam eden bir geçmişe sahiptir. 

Kurucu ortak ve COO olan Daniel Leon, büyümekte olan erken aşamadaki girişimlere odaklanma konusunda ciddi deneyime sahiptir. Önceki iş deneyimleri arasında, gerçek zamanlı kullanıcı tavsiyelerini kullanan bir sosyal tavsiye ve keşif uygulaması olan Atlis Labs'ın CEO'luk görevide yer almaktadır.

Celsius Projesini Özel Kılan Nedir?

Celsius, geleneksel finans kurumlarının bulunmadığı kripto para piyasalarında geleneksel ürünlerdeki türden finansal hizmetler sunarak, bankalara benzer ancak onlardan daha iyi performans göstermeyi hedeflemektedir. Celsius Network, tasarruf ve mevduatlarda çok daha yüksek getiri oranları, çok daha kolay ve daha adil kredi gereksinimleri ile birçok kullanıcıya hitap etmektedir. Celsius Network içerisinde her kullanıcı için ödüller veya getiri oranları algoritmik olarak hesaplanmaktadır.

Platform ayrıca CelPay özelliği aracılığıyla bir cüzdan işlevi de görmektedir. Kullanıcıların yatırım yapmanın yanı sıra bir ödeme aracı olarak ta Celsius Network ve CEL tokenı kullabilmektedirler.

CEL Token

CEL token, ERC-20 standartlarına üretilen ve maksimum 695.658.161 adet arza sahip olan bir tokendır. 2018 yılında yapılan ICO ile fon toplanan CEL tokenın yüzde 50’lik kısmı ön ve halka açık satışta satılmıştır. 

CEL token, Celsius Network içerisinde hem hizmet hem de fayda tokenı olarak hizmet vermektedir. CEL token, Celsisus içerisinde ödül programı benzeri bir yapıda, daha yüksek getiri oranları, finansal ödüller ve kredilerde daha düşük faiz oranları sunmaktadır.

Celsius Network Krizi

Celsius Network, Mayıs 2022 tarihinde yaşanan LUNA krizinden sonra sert bir şekilde düşen piyasada ciddi likidite sıkıntısı yaşamıştır. Celsius tarafında yaşanan ilk sıkıntı Lido Finance üzerinden stake edilen ETH’lar dolayısıyla yaşandı. Celsius üzerinde birçok yatırımcı elinde bulundurduğu ETH’ları platform üzerine kilitledi. 

Celsius kullanılardan topladığı ETH’lar ile Lido finance üzerinden ETH 2.0 için stake işlemi gerçekleştirdi. Ancak Lido üzerinden kilitlenen ETH’lar karşılığında alınan stETH tam anlamıyla likit varlıklar değildi. ETH’dan stETH’a dönüşen varlıkların tekrardan stETH’dan ETH’a dönüşü Ethereum Merge birleşmesinden sonra yapılacak Şangay güncellemesi ile mümkün olacaktır. İki varlık arasında net bir dönüşüm olmaması ve stETH fiyat dengesinin bozularak ciddi bir kriz yaşanmasına sebep olmuştur. 

Celsius Network elinde bulundurduğu ETH’ların çoğunluğunu stETH şeklinde tutması hem ETH fiyatı hem de likidite anlamında Celsius ve piyasayı ciddi bir şekilde sarstı. Piyasalarda düşüşün devam etmesi ve birçok Celsius pozisyonun riske girmesi ile platform Haziran ayında yatırımcılar için çekim işlemlerini durdurduğunu açıkladı.

Temmuz ayına gelindiğinde ise yaklaşık 1 aydır ödeme ve likidite kriziyle mücadele eden kripto şirketi Celsius iflas başvurusunda bulundu. Celsius, iflas başvurusunda tahmini yükümlülüklerinin 1 milyar dolardan fazla olduğunu beyan etmiştir. Süreç içerisinde platform ve fayda tokenı olan CEL token tarafında ciddi düşüşler yaşandı.

Celsius iflastan kurtulmak için yatırım firmalarından her ne kadar fon bulmaya çalışsa da birçok yatırımcı hala daha folarının hepsine erişememektedir. Günümüzde iflas başvurusu hala devam eden Celsius projesinin tokenı olan CEL hala daha yüksek bir piyasa değerine ve popülariteye sahiptir.