On-Chain

Başlangıç Seviyesi

Blok zincirin kendisine kaydedilen ve tüm blok zincir katılımcılarıyla paylaşılan işlemler on-chain, yani zincir üstü işlemler olarak adlandırılır. 

Bir blok zincir sistemi, esasen, dağıtık bir defter içeren bir ağdır. Blok zincirinin kendisine kaydedilen ve tüm katılımcılarla paylaşılan işlemler on-chain (zincir üstü) yapılır. Ne zaman yeni bir işlem yapılsa, blok zincirine yeni bir blok eklenmesi gerekir ve işlemin geçerli sayılması için takip edilmesi gereken fikir birliği protokolleri vardır. Yani, işlemleri doğrulayan birçok katılımcı içerirler ve bu işlemin geçerli sayılması için tüm katılımcıların doğrulama imzalarının tam olarak eşleşmesi gerekir. On-chain (zincir üstü) işlemler, bir blok zincirinde meydana gelen ve dağıtıma ve herkese açık deftere yansıyan işlemlerdir. 

Bununla beraber, bir zincir üstü işlemin tamamlanması için gereken süre ağ tıkanıklığına bağlıdır. Madenciler tarafından doğrulanması gereken çok sayıda işlem varsa, bazen işlemler ertelenir. Bu yüzden işlemlerin on-chain yapılması bazen fazla zaman alabilir.

Bunu off-chain (zincir dışı) işlemlerle karşılaştırdığımızda şu yönden bir farklılık görürüz: Off-chain işlem anlaşmaları aslında blok zincirinin dışında gerçekleşir. Yani, işleme dahil olan tarafların blok zincir dışında anlaşma seçme yetileri de vardır. Ancak bu, işlemin tamamlandığının onaylanması için üçüncü bir tarafın işleme dahil olmasını gerektirebilir. Bu da on-chain işlemleri off-chain işlemlere göre genelde daha yavaş ama daha güvenli kılar.