Hard Cap

Başlangıç Seviyesi

Bir ilk para teklifi (Initial Coin Offering, ICO) için, Hard Cap (sabit sınır) terimi satılabilecek token sayısının üst sınırı olarak ifade edilmektedir. Bu terim bir token geliştirme ekibinin toplamak istediği maksimum fon miktarı ile ilgilidir. Bir başka deyişle Hard cap, blok zinciri kodunun belirli bir kripto para biriminin mutlak maksimum arzına koyduğu sınır olarak bilinmektedir.

Dolayısıyla, bir ICO etkinliği sırasında ‘hard cap’e ulaşıldığında, tüm tokenler satılmış veya tükenmiş olarak kabul edilir. Başka bir deyişle, ICO etkinliğinin maksimum hedefine ulaşıldığı ve geliştiricilerin artık proje tokenleri karşılığında yatırımcı fonlarını kabul etmediği anlamına gelir.

Hard  capin ne kadar yükseğe ayarlanacağının seçimi tamamen geliştirme ekibine bağlıdır ve bu sınırın belirlenmesi tokenlerin seyrekliği ile orantılıdır. Bu durum her ne kadar tartışmaya açık olsada bazı kaynaklar, belirli bir token veya madeni paranın maksimum arzına atıfta bulunmak için de sabit sınır terimini kullanabilmektedir. Bu durumda Hard Cap, bir kripto para biriminin protokolü tarafından tanımlanan ihraç limitini temsil etmektedir. Söz konusu blok zinciri ağında var olabilecek token veya madeni paraların üst sınırını belirlemektedir. Bununla birlikte, ICO finans etkinliklerinin maksimum hedefini tanımlamak için "hard cap" yaygın olarak kullanıldığından, "maksimum arz" terimini kullanmak çok daha uygun görünmektedir.

Hard cap, birimlerinin daha fazla oluşturulmasına veya dolaşımına izin vermemektedir. Her bir tokenın değerini artıran bir kıtlık yarattığı için genellikle doğasında pozitif olduğu anlaşılmaktadır. Bu sınırı aşmak için ise bir kripto para biriminin temel parametrelerini değiştirmesi ve esasen yeni bir kripto para birimi oluşturması gerekmektedir.

Hard cap, proje topluluğu ve kripto analitiği web siteleri tarafından sıkı bir şekilde izlenen bir parametredir. Koddaki hatalarla (düzeltilmeden önce yirmi bir milyon sınırını aşan kötü şöhretli Bitcoin yüz seksen dört milyon enflasyon hatası gibi), olağanüstü durumlarda ve kötü niyetli eylemlerde (yasa dışı kazançlar için ekstra para basımı ve “ekstra token” kazanarak çoğu değerin çıkarılması için kodda hüküm) geliştiriciler tarafından çözülmektedir.

2020'de, Yearn.finance'ın YFI yönetim tokenı,büyük ölçüde 30.000 tokenlık küçük sabit sınırı nedeniyle 40.000 doların üzerine çıkmıştır. Meme tokenı ise başlangıçta DeFi (Decentralized Finance) ve değiştirilemez token (Non-Fungible token, NFT) endüstrisinde bir hiciv parçası olarak oluşturulmuştur, Airdrop ve sadece 28.000 tokenlık daha küçük cap sayesinde değer kazanmıştır.

Hard Cap (Sabit Sınır) ve  Soft Cap (Esnek Sınır)

Sabit sınır, bir ICO kitle fonlaması sırasında satılabilecek maksimum token sayısını tanımlarken, esnek sınır terimi, belirli bir projenin gelişimine başlaması için gereken minimum gereken fonu ifade etmektedir. Bu nedenle sabit sınır, minimum uygulanabilir bir hedeften ziyade bir bağış toplama hedefini temsil ettiğinden normalde esnek sınırdan önemli ölçüde daha yükseğe ayarlanmaktadır.