Düzeltme-Correction

Orta Seviye

Düzeltme (Correction) kavramı, aşırı değerlenen bir varlığın değerlenmesini düzeltmek için fiyatının en az %10 oranında geri çekilmesi olarak tanımlanmaktadır.


Düzeltme kavramının aslında tam bir tanımı yoktur ancak genel anlamda bir varlığın fiyatında ulaşılan zirve noktasından en az %10’luk hızlı bir düşüşü tanımlamak için kullanılmaktadır. Düzeltme olarak adlandırılmasının nedeni genellikle fiyatı anormal bir artıştan uzun vadeli yerleşik trendine döndürmesidir.


Düzeltmelerin ardından genellikle iyileşmeler gelmektedir ancak fiyatların %20 veya daha fazla düşebileceği ayı piyasasında daha uzun düşüş dönemlerine de yol açabilirler. Buna örnek olarak finansal hizmetler şirketi olan Charles Schwab verilebilir. Charles Schwab şirketinin verilerine göre, Kasım 1974’ten Şubat 2020’ye kadar olan dönemde S&P 500 borsa endeksinde 24 düzeltme yapılmış ve bunlardan sadece beşi ayı piyasasıyla sonuçlanmıştır.


Karakteristik olarak yüksek oynaklığı nedeniyle kripto para piyasasında, %5-10’luk düzeltmeler, diğer geleneksel piyasalardan önemli ölçüde daha sıktır. Bununla birlikte, benzer sıklıkta geri kazanımlarla dengelenme eğilimindedirler ve 2009’da kripto para pazarlarının başlangıcından bu yana çoğu büyük kripto paranın genel eğilimi yükseliş olmuştur.


Örnek olarak Bitcoin’in (BTC) fiyatı, zaman zaman tek bir gün içinde %50’ye varan düzeltmelere maruz kalmasına rağmen, 2010’da token başına 0,003 dolardan az olan bir değerden 2020’de 19.000 doların üzerine çıktı.