Ölü Kedi Sıçraması-Dead Cat Bounce

Orta Seviye

Wall Street'te dead cat bounce yani ölü kedi sıçraması olarak çevirebileceğimiz terim, fiyatı azalan bir varlığın fiyatındaki kısa bir iyileşmeyi tanımlamak için kullanılır ve bunu kısa bir süre sonra düşüş trendinin devam etmesi izler. Düşüş trendleri genellikle fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa toparlanma dönemleri ile kesintiye uğramaktadır.

Terimin, "ölü bir kedi bile çok yüksekten düşerse yerden zıplayacağı / sekeceği" fikrinden türediği söyleniyor. Bu cümle, fiyatı büyük bir düşüşte olan bir mal varlığının bile ufak bir geri dönüş yapabileceğini simgelemektedir.

Dead Cat Bounce’un Özellikleri

Dead cat bounce, seküler bir düşüş trendi içinde meydana gelen veya fiyat hareketi tarafından aşağı yönde tersine çevrilen temeller tarafından desteklenmeyen kısa ömürlü ve genellikle keskin bir toparlanmadır.

Teknik analizde, dead cat bounce bir devam modeli olarak kabul edilir; ilk başta sıçrama hâkim trendin tersine dönmüş gibi görünebilir, ancak hemen ardından aşağı yönlü fiyat hareketinin devamı gelir.

Dead cat bounce kalıpları genellikle ancak olaydan sonra fark edilir ve gerçek zamanlı olarak tespit edilmesi zordur. Bu, dik bir düşüşün ardından bir toparlanma fark eden yatırımcıların, gerçekte uzun süreli bir yükselişe işaret eden bir trendin tersine dönmesi olduğunda bunun bir ölü kedi sıçraması olduğunu düşünebilecekleri anlamına gelmektedir.

Kripto Paralarda Dead Cat Bounce

Dead cat bounce, finansal piyasalar ve kripto para traderları için bir teknik analiz modeli olarak kullanılabilir. Teknik analiz modeli olarak kullanıldığında, devam kalıpları grubuna dahil edilebilir, bu da önceki büyük fiyat hareketinin devamını tahmin etmek için kullanılabileceği anlamına gelir.

Dead cat bounce modelinin ilk aşamalarında, piyasa hareketleri trendin tersine dönmesiyle benzerdir. İlk başta sıçrama hâkim trendin tersine dönmüş gibi görünebilir, ancak hemen ardından aşağı yönlü fiyat hareketinin devamı gelir. Fiyat yükselmeyi reddeder ve düşüş eğilimine devam ederek önceki destek seviyelerini kırar ve yeni bir en düşük seviye rekoru kırar. Bu nedenle ölü kedi sıçraması, yatırımcıların boğa tuzağı denilen bir duruma kanmalarına yol açabilir.

Sıklıkla düşüş trendleri, fiyatların geçici olarak yükseldiği kısa toparlanma dönemleri veya küçük toparlanmalarla kesintiye uğrar. Bu, traderların veya yatırımcıların kısa pozisyonları kapatmasının veya menkul kıymetin dibe ulaştığı varsayımıyla satın almalarının bir sonucu olabilmektedir.

Dead cat bounce, genellikle sonradan anlaşılan bir fiyat modelidir. Analistler, belirli teknik ve temel analiz araçlarını kullanarak toparlanmanın yalnızca geçici olacağını tahmin etmeye çalışabilirler. Bir durgunluğun derinliklerinde olduğu gibi daha geniş ekonomide de Dead Cat Bounce görülebilir veya bireysel bir hisse senedinin veya hisse senedi grubunun fiyatında da görülebilmektedir.

Kısa vadeli yatırımcılar, küçük toparlanmalardan kâr etmeye çalışabilir ve katılımcılar ile yatırımcılar, kısa bir pozisyon başlatmak için geçici geri dönüşü iyi bir fırsat olarak kullanmaya çalışabilirler. Bir piyasa zirvesini veya dibini belirlemeye benzer şekilde, bir ölü kedi sıçramasını vaktinden önce tanımak, yetenekli yatırımcılar için bile zorluklarla doludur. 

Varlık fiyatlarının uzun süreli bir düşüşten veya düşüş eğiliminin devam ettiği bir bear marketten sonra geçici, kısa ömürlü bir toparlanma yaşaması anlamına gelen “dead cat bounce” teriminin haber medyasında ilk kullanımı 1985 yılının Aralık ayının başlarında gerçekleşmiştir. Financial Times gazetecileri Horace Brag ve Wong Sulong, güçlü düşüş hareketlerinin ardından iyileşme işaretleri gösteren Singapur ve Malezya finans piyasalarına atıfta bulunarak bir brokera "Bu, ölü kedi zıplaması dediğimiz şeydir." demişti. Piyasadaki bu hareket daha sonra “dead cat bounce” yani “ölü kedi zıplaması” olarak anıldı. 

Dead Cat Bounce Örneği

Cisco Systems için hisse senedi fiyatları, dot-com çöküşünün ortasında Mart 2001'de 15,81 dolara düşmeden önce Mart 2000'de hisse başına 82 dolara ulaşmıştır. Cisco sonraki yıllarda birçok dead cat bounce görmüştür. Hisse senedi 2001 yılının Kasım ayında 20,44 dolara yükseldi ancak Eylül 2002'de 10,48 dolara düştü. Haziran 2016'ya kadar hızlı ileri ve Cisco, 2000 yılındaki teknoloji balonu sırasındaki en yüksek fiyatının ancak üçte biri olan hisse başına 28,47 dolardan işlem görmüştür.