Bağlanma Eğrisi-Bonding Curve

İleri Seviye

Bağlanma eğrisi (Bonding curve), belirli bir varlığın fiyatı ile o varlığa yönelik talep arasındaki ilişkiyi tanımlayan matematiksel bir kavramdır.

Bağlanma eğrisi kavramı, Bitcoin (BTC) gibi satın alınabilen ama sınırlı bir varlığın bir sonraki her alımı için biraz daha fazla ödeme gerektireceği fikrine dayanır. Fiyatta gerçekleşen bu artışın sebebi, ilgili varlığın sayısının azalmasıdır. Böyle bir mekanizma, varlığın ilk yatırımcılarına sonraki yatırımcılardan birim başına daha fazla kazandırmalıdır.

Bağlanma Eğrisi ve Kripto Paralar

Son dönemde kripto para birimi dünyası bağlanma eğrisi sözleşmeleriyle tanıştı. Bağlanma eğrisi sözleşmesi, bir akıllı sözleşmedir. Bir bağlanma eğrisi sözleşmesinin içerdiği bir tokenlara "sürekli tokenlar" denir. Talep olduğunda sözleşme tarafından yeni tokenlar oluşturulur ve her seferinde fiyat yükselir. Böylece, bağlanma eğrisi sözleşmeleri, tokenların piyasadan bağımsız olduğu bir piyasa yaratır.

Bağlanma eğrisi sözleşmeleri, token fiyatlarını Ether (ETH) bazında hesaplayarak kullanıcılara satar. Tokenı, kullanıcı ödemesini yaptıktan sonra üretir. Ayrıca bu tür sözleşmeler ETH ödeyerek token da satın alır. Her iki durumda da akıllı sözleşme ortalama fiyatı hesaplar ve bu fiyatı esas alır.

Oluşturulabilecek bu tür tokenların sayısında kesin bir sınır yoktur. İlgili tokendan dolaşımda ne kadar olabileceğini mevcut ETH miktarı ve fiyat eğrisi sınırlar. Genellikle, bağlama eğrisi sözleşmeleri, üretilen token sayısı arttıkça ilgili tokenın fiyatının artmasını sağlar.