Tether Gold (XAUT) Nedir?

Başlangıç Seviyesi
Tether Gold (XAUT) Nedir?

Tether Gold, Tether tarafından çıkarılmış ve fiziksel altın teminat ile üretilen bir stabil kripto para birimidir. Tether Gold, 1 ons altına eş değer teminatı ile fiyatı daima ons altına eşittir. XAUt kısaltmasına sahip olan Tether Gold, fiziki altın olarakta yatırımcılar tarafından çekilebilmektedir.

Tether Gold Projesi

Tether Gold, en büyük ABD dolarına endeksli stabilcoinlerden olan USDT’yi piyasaya süren Tether firması tarafından çıkarılmış ve fiyatı 1 ons altına endeksli olan stabil kripto para birimidir. Tether gold projesi blok zincir teknolojisinin yardımıyla, kripto para ekosistemi içerisinde oynaklığı düşük ve geleneksel finans ile bağı kuvvetli bir yatırım aracı ve güvenli liman olmayı hedeflemektedir.

Tether Gold (XAUT) Nedir? Gram Gold Satın Al

Tether Gold Nasıl Çalışır?

Tether Gold, tıpkı diğer stabilcoinler gibi teminatlı bir şekilde çalışmaktadır. Blok zincir üzerinde yaratılan her bir XAUt token için 1 troy ons ağırlığında altın teminat olarak saklanmaktadır. Bu da XAUt ve Ons altın arasındaki fiyat dengesinin temelini oluşturmaktadır.

XAUt token teminat karşılığı oluşturulabileceği gibi elinde Tether Gold bulunan yatırımcılar, ellerindeki tokenları fiziksel altın ile takas edebilmektedirler. Tether firması bütün bu token yaratma veya yakım süreçlerinde yatırımcılardan tek seferlik olarak 25 puan işlem ücreti kesmektedirler.

Tether Gold Kurucuları

Tether Gold (XAUt) token, lider stabilcoin olan USDT’yi geliştiren Tether firması tarafından çıkarılmış bir stabil kripto para birimidir. Tether firması geleneksel ons altın yatırımını blok zincir dünyası ile buluşturmuş ve sunduğu diğer ürünler ile kripto para ve finans dünyası arasında bir köprü olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

XAUt Token İstatistikleri

XAUt token, teminatlandırılmış bir şekilde üretildiği için herhangi bir maximum arzı bulunmamaktadır. XAUt token şirkete gelen üretim veya yakım talebine göre piyasa arzı şekillenmektedir. 

Tether Gold (XAUt), Ethereum blok zincir üzerinde ERC-20 standartlarına uygun bir şekilde üretilmiş bir kripto para birimidir. 

Tether Gold Projesini Farklı Kılan Nedir?

Tether Gold, diğer stabilcoinlerden farklı olarak emtia destekli bir varlık olduğu için geleneksel yatırımcılar tarafından sıkla tercih edilmektedir. Tether Gold, yatırımcısına sunduğu bazı avantajlar ile ön plana çıkmaktadır. Bu avantajlar genel olarak 4 çatı altında toplanmaktadır. Bunlar;

  • Kolay Transfer: Fiziksel altını taşımak oldukça zordur, ancak XAUt taşımak tıpkı diğer kripto paraları taşımak kadar kolaydır. Bunun yanı sıra XAUt blok zincir üzerinden 7/24 transfer edilebilmektedir.
  • 7/24 İşlem: Fiziksel altın alım satımı işlemin konumu ve saati dolayısyla yatırımcılar üzerinde sınırlı bir işlem kapasitesi sunuar. Ancak XAUt token, dünyanın herhangi bir yerinden yılın 365 günü 7/24 alınıp satılabilir.
  • Kolay Saklama: Fiziksel altını saklamak pahalı olabilir ve yatırımcıyı jeopolitik risklere maruz bırakabilir. XAUt token saklamak ise diğer kripto varlıklarınızı saklamak kadar kolaydır.
  • Bire Bir Fiziki Altına Çevirme: XAUt token fiziksel altın olarakta yatırımcı tarafından talep edilebilmektedir. Şirkete yapılan talep sonrası fiziksel altın külçelerini İsviçre içindeki yatırımcının ileteceği herhangi bir adrese teslim edilmektedir.

Tether Gold Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tether Gold nedir?

Tether Gold, fiyatı 1 troy ons altına eşit olan ve fiziki altın ile teminatlandırılmış bir stabil kripto para birimidir.

XAUt coin mi yoksa token mıdır?

XAUt kendi özel blok zincirine sahip olmadığı için bir coin değildir. XAUt, Ethereum blok zinciri üzerinde ERC-20 standartlarına göre üretilmiş bir tokendır.