Kimchi Premium

Orta Seviye

Kimchi Premium Nedir?

Kimchi premium, Güney Kore kripto para borsalarında meydana gelen ve belirli tokenlerin değerlemesini diğer uluslararası borsalardaki değerlerinden daha yüksek yapan duruma verilen addır. Dolayısıyla Kimchi premium, Güney Kore'deki yatırımcılar için oldukça avantajlıdır. Bununla birlikte, kazançları gerçekten güvence altına almak için yatırımcıların, Güney Kore dışındaki bir borsada Bitcoin (BTC) gibi kripto paraları satın almaları ve Upbit, Bithumb gibi Kore borsalarından birinde satmaları gerekir. Bu duruma da arbitraj ticareti denir.

Arbitraj Ticareti 

Arbitraj ticareti, piyasa fiyatlarındaki farklılıklardan yararlanmak için kullanılan bir stratejidir . Belirtildiği gibi, kripto para birimi yatırımcıları, kendi pazarlarından Bitcoin satın alarak ve daha sonra bunu Kore pazarında kar için satarak Kimchi Premium’undan yararlanır. Arbitraj ticareti fenomeni genellikle kısa ömürlüdür çünkü yatırımcılar, fırsatın artık karlı olmadığı noktaya kadar fiyat farkından yararlanırlar.

Kimchi Premium'un Tarihi 

Kimchi premium, ilk olarak 2016 yılının başlarında bir fenomen olarak tanımlandı. 2017'nin başında, Güney Kore ve diğer ülkeler arasında Bitcoin fiyatında gözle görülür bir fark yoktu. Fiyat farkı, Bitcoin fiyatlarındaki farkın %30'a kadar yükseldiği 2017'nin sonuna kadar fark edilmedi. Kimchi premium, fiyat farkının %50'nin üzerine çıktığı 2018'in başlarında daha da büyümeye devam etti. Bu fiyat farkının, Güney Kore'de yüksek getirili diğer yatırım fırsatlarının eksikliğinden kaynaklandığı tahmin ediliyor. Aynı zamanda Kimchi premium durumunun, ülkenin teknolojiye ve çevrimiçi kumara olan ilgisiyle de bağlantılı olduğu düşünülüyor.

Kimchi Premium nasıl oluşur?

Güney Kore'deki ve dünyanın geri kalanındaki borsalardaki değerlemeler arasındaki tutarsızlığın bir nedeni var. Diğer alım satım işlemi yapılan mal ve varlıklar merkezi kurumlar aracılığıyla düzenlenirken, kripto para ticareti tasarım gereği merkeziyetsizdir. Blok zinciri (Blockchain) teknolojisi geliştikçe ve daha fazla kripto para ortaya çıktıkça, dünya çapındaki borsalar bazen büyük faaliyet dalgalarına ayak uydurmak için mücadele ediyor. Sonuç olarak, Kimchi Premium gibi durumlar ortaya çıkıyor. 

Borsalar arasındaki değerleme farklılıklarını kullanmak kripto dünyasında yeni değil. Kimchi Premium fenomeni yalnızca Güney Kore'de gerçekleşmesine rağmen küçük farklılıklar tüm dünyadaki borsalarda ortaya çıkıyor. Yatırımcılar bunu fark ettiler ve bu tutarsızlıklardan kar elde etmeye başladılar. Bununla birlikte, Güney Kore'deki yetkililer, kripto borsalarındaki işlemleri düzenlemek ve düzensizliği ortadan kaldırmak konusunda kararlı. Hükümet, genellikle yatırımcıların Kimchi Premium nedeniyle kar elde etmelerini engelleyen katı sermaye kontrol kuralları uygulamıştır. Diğer mali düzenlemeler ve kara para aklamayı önleme mevzuatı da yatırımcıların, Kimchi Premium yoluyla piyasayı manipüle etmesini engelliyor. Ancak blok zincirleri ve kripto para birimlerinin merkeziyetsiz olması amaçlandığından, tüm kripto tokenlerini kapsayan kuralların uygulanması imkansızdır.