Iceberg Order Nedir?

Orta Seviye

Türkçe karşılığı “buzdağı emirleri” olan iceberg order, büyük miktarda bir kripto varlık için verilen, ancak emrin yalnızca küçük bir kısmının emir defterinde görüntülenen bir emir türüdür. Emrin kalan kısmı piyasadan gizli tutulur.

Buzdağı emirleri genellikle, piyasayı hareket ettirmeden çok sayıda kripto para almak veya satmak istediklerinde, hedge fonları gibi büyük kurumsal yatırımcılar tarafından kullanılır. Bu tarz bir emir kullanmanın avantajı, yatırımcının hisseleri, emrin tamamının kamu emri defterine verilmesinden daha iyi bir fiyata almasına veya satmasına izin vermesidir.

Iceberg emri kullanmanın dezavantajı, emrin yerine getirilmesinin daha uzun sürebilmesi ve yatırımcının komisyoncuya daha yüksek bir komisyon ödemek zorunda kalabilmesidir. Eğer sizde piyasayı hareket ettirmeden çok sayıda kripto varlık almak veya satmak istiyorsanız, bir iceberg order sizin için doğru seçim olabilir.

Buzdağı Emirlerinin Faydaları Nelerdir?

Iceberg Order Nedir?

Iceberg order, piyasa tarafından kısmen görülebilen bir emir türüdür. Bu, emrin yalnızca bir kısmının piyasa tarafından görülebildiği, geri kalanının gizlendiği anlamına gelir. Buzdağı emirlerini kullanmanın çeşitli faydaları vardır:

  • Büyük yatırımcıların piyasayı hareket ettirmeden çok sayıda hisse alıp satmasına olanak tanır.
  • Yatırımcıların hisseleri için daha iyi fiyat almalarını sağlar.
  • Alımlarınızın olumsuz bir fiyattan doldurulma şansını azaltır.
  • Gerçek alım büyüklüğünüzü piyasadan gizlemek için kullanılabilir.
  • Açık piyasada kolaylıkla alınıp satılamayan varlıkların alım satımı için kullanılabilir.

Iceberg order olarak anılmasının nedeni “buzdağının görünen kısmı” söylemi ile alakalıdır. Iceberg order bazen “yedek emirler” olarak da adlandırılmaktadır. Bir buzdağı emri, büyük emir boyutlarını maskeleyerek hisse senedi arz ve talebindeki önemli değişikliklerin neden olduğu fiyat hareketlerini azaltır. 

Borsalar genellikle siparişleri alındıkları sıraya göre önceliklendirir. Bir iceberg order söz konusu olduğunda, önce emrin görünen kısmı gerçekleştirilir. Bir emrin gizli kısmı, ancak emir defterinde görünür hale geldikten sonra yürütülür. Traderlar zaten buzdağı emrine benzer emirler vermişlerse, bir buzdağı emrinin görünen kısmından sonra gerçekleştirilirler.

Örnekler ile Iceberg Order

Büyük, kurumsal bir yatırım fonunun, 300.000 adet X Şirketi hissesi satın almak istediğini ve X hissesi için ortalama günlük işlem hacminin sadece 50.000 hisse olduğunu varsayarsak, fonun arzu ettiği hisse alımı yaklaşık olarak hisse senedi için toplam ortalama günlük işlem hacminin altı katı olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Bu yatırım fonu 200.000 hisse için tek bir sipariş verirse, diğer alıcılar fonun hisse kuyruğundaki konumunu fark edeceklerdir. Bazı alıcılar, bu fonun yöneticisinin hisse senedi fiyatının önemli ölçüde artacağına dair içeriden bilgi sahibi olduğundan şüphelenebilir. Alıcılar daha sonra, yatırımcının büyük siparişini doldurmadan önce bir grup hisse satın almak için acele edebilir ve fonu etkin bir şekilde "önden yönetebilir". Ek olarak, X hisse sahipleri büyük satın alma siparişini görebilir ve fiyatı artırabilir.

Bu durumda piyasada bir sürü spekülasyon oluşabilir. Yatırım fonu bu durumun önüne geçmek için, X hisselerini hisse başına istenen fiyattan satın almak için bir iceberg order kullanmaya karar verebilir. Bu sayede her türlü spekülasyonun önüne geçilmiş olur.

Iceberg Order Neden Kullanılır?

Iceberg Order Nedir?

Iceberg emirleri esas olarak kurumsal yatırımcılar tarafından portföyleri için büyük miktarlarda menkul kıymetler alıp satmak için piyasada dikkat çekmeden kullanılır. Bu tür emir defterlerinde iceberg orderın sadece küçük bir kısmı görülebilir. Böylece büyük emirlerin boyutları gizlenir ve bir hisse senedinin arz ve talebindeki önemli değişikliklerin neden olduğu fiyat hareketleri azalmış olur.

Örneğin, büyük bir kurumsal yatırımcı paniğe neden olabilecek büyük bir satış emri vermekten kaçınmak isteyebilir. Tek bir büyük satış emri oluşturulduğunda yatırımcılar arasında mal varlığının değeri düşebilir.

Bu nedenle bir dizi daha küçük limitli satış emri daha cezbedici olabilir ve mevcut satış baskısını gizleyebilir. Öte yandan, mümkün olan en düşük fiyattan hisse satın almak isteyen kurumsal bir yatırımcı, tüccarların hisseyi görebileceği ve teklif verebileceği büyük bir alım emri vermekten kaçınmak isteyebilir.