Trader Tipleri

Başlangıç Seviyesi
Trader Tipleri

Kripto para piyasalarının en önemli paydaşları kuşkusuz yatırımcılar ve traderlar. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX) gibi kripto paraların fiyatını belirleyen ve piyasaya yön veren kişiler onlar. Ancak bazen yatırım yapmak ile trading birbirine karıştırılabiliyor. Halbuki yatırımcılar ve traderlar, piyasaların iki farklı katılımcısıdır. Üstelik bunlar kendi içlerinde de çeşitli türlere ayrılır. 

Bu makalemizde önce “Trader ne demek?” sorusuna cevap verecek, ardından trader tiplerine bakacağız. 

Trader nedir?

Yatırımcılar ve traderlar, kâr etmek amacıyla kripto paralar gibi varlıklara para koyan kişilerdir. Her ikisi de bir kripto para birimini satın aldığı fiyatın üzerinde bir fiyata satarak olabildiğince gelir elde etmeye çalışır. Ancak yatırımcı ve trader arasında ince bir ayrım vardır. Bu ayrım, aldıkları risktedir. 

Yatırımcılar, uzun vadeli stratejiler ile hareket eder. Bir yatırımcı, yatırım yapacağı kripto paraya detaylı analizler sonucunda karar verir. Buna karşın trading, daha kısa vadeli ve daha riskli işlemleri kapsar. Trading sözcüğünü “alım satım” olarak Türkçeleştirebiliriz. Trading, yatırımdan daha sık aralıklarla yapılan bir işlem türüdür. Traderlar, kripto paralar üzerinden sık işlem yaparak kısa vadede yüksek kârlar elde etmeyi amaçlar. Genelde bir trading işleminin başarısız olma olasılığı, başarılı olma olasılığından yüksektir. Ancak tüm risklerine karşın kripto para tradingi hızlı bir şekilde önemli düzeyde kâr getirebilir. O ünlü denklemi hatırlayın: Düşük risk - düşük kazanç; yüksek risk - yüksek kazanç! 

Trader tipleri

Kripto para piyasalarında farklı tiplerde traderlar faaliyet gösterir. Traderlar, işlem yapmak sıklıklarına ve izledikleri stratejilere göre temelde üçe ayrılabilir: Scalp trader, günlük trader ve swing trader

Scalp trader

Scalp trading, gün içinde çok sayıda işlem açarak bu işlemlerden kâr etmeyi amaçlayan bir trading türüdür. Scalp traderlar, genelde 1,5 ila 15 dakikalık grafiklere bakarak çok kısa süreli, küçük miktarlarda ama birden fazla işlem açarlar. Scalp traderlar, gün içinde birçok pozisyona girip çıkar ve çok sayıda küçük işlemle kârlarını artırmaya çalışırlar. Bir scalp trading birkaç saniyede, en fazla birkaç dakikada tamamlanır. Kripto para piyasalarının yüksek düzeyde volatil oluşu, scalp tradingi kripto paralar için özellikle popüler yapmıştır. Fakat çok sayıda küçük miktarlı işlem açmanın bir eksisi vardır: İşlem ücretleri maliyeti. Scalp traderların kârlarını maksimize edebilmek için işlem ücretlerini iyi hesaplaması gerekir. 

Scalp trading çok hızlı bir şekilde birçok pozisyona girip çıkmayı gerektirdiğinden, bazı scalp traderlar kimi bot yazılımlar kullanır. Scalp traderlar, kripto para grafiklerini analiz ederken ise genelde teknik analiz yönteminden yararlanır. 

Günlük trader

Adından da anlayabileceğiniz gibi bir günlük trader, işlemlerini aynı gün içinde açıp kapayarak trading yapar. Birçok günlük trader, aynı gün içinde birden fazla pozisyona girer ve çıkar. Günlük traderların da amacı scalp traderlar gibi kripto para piyasasının volatilitesinden yararlanmak ve kısa sürede kâr elde etmektir. Günlük traderlar bu doğrultuda piyasayı anbean takip eder, fırsatları ve riskleri çabucak değerlendirerek işlem yaparlar. Tam da bu yüzden, tıpkı scalp trading gibi günlük trading de risklidir. Uzmanlık, yoğun bir dikkat ve çokça mesai ister. Büyük kazançlar getirebileceği gibi büyük kayıplara da yol açabilir. Bu nedenle günlük trading, genelde deneyimli traderlar tarafından tercih edilir. 

Günlük traderlar, genelde kripto paraların günlük grafiklerini baz alır ve teknik analiz yaparak hareket eder.

Swing trader

Swing traderlar, daha geniş bir zaman diliminde işlem yapan piyasa katılımcılarıdır. En az iki günlük işlem açan swing traderların bir pozisyondan çıkması birkaç haftayı da bulabilir. Bu açıdan swing trading, diğer trading türlerine göre daha az risklidir. Swing traderların alım satım yaparken daha sabırlı olma şansları vardır çünkü en azından iki günlük piyasa öngörüleriyle hareket ederler.  Swing trading, günlük tradinge göre daha az mesai ve daha az uzmanlık ister. Acemi bir trader da swing trader olabilir ve başarılı işlemler gerçekleştirebilir. Öte yandan, swing traderlar için riskin düşük olması, scalp ve günlük traderlara göre kazançlarının da daha az olması anlamına gelebilir.

Swing traderlar kârlarını maksimize, zararlarını ise minimize etmek amacıyla genelde kripto sepeti oluştururlar. Kripto sepeti, birden fazla kripto para birimini içeren portföyleri tanımlar. Eğer bir kripto para sepeti yaparsanız, sermayenizi tek bir kripto para birimine bağlamamış olursunuz. Böylece olası bir fiyat düşüşünde tüm sermayenizi kaybetmezsiniz.